Tkaniny

Tkanina to wyrób włókienniczy, który powstaje w wyniku przeplatania ze sobą wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku. Proces, w którym powstaje tkanina nazywamy tkaniem. W procesie wykorzystuje się krosna tkackie – ręczne bądź mechaniczne. Charakterystyczną cechą tkaniny, w porównaniu z pozostałymi płaskimi wyrobami włókienniczymi, jest to, że powstaje z dwóch układów nitek.



Tkaniny można podzielić za względu na wiele różnych kryteriów. Pierwszym jest przeznaczenie użytkowe, które jest uzależnione od surowca z jakiego powstała tkanina, grubości nitek, splotu oraz liczności osnowy i wątku. Drugie kryterium to splot. W zależności od tego, jaki splot wykorzystuje się do produkcji (gładki, wzorzysty, żakardowy) mamy do czynienia z innym rodzajem tkaniny. Poza tym dodatkowymi kryteriami są: kolorystyka, struktura, faktura zewnętrzna.


Produkcja tkaniny składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich to przygotowanie włókien, które muszą zostać przeanalizowane pod kątem spójności i jakości, a następnie rozczesane, rozluźnione i ułożone równolegle przy pomocy takich maszyn jak zgrzeblarka, rozciągarka, łączniarka lub niedoprzędzarka. Bardzo istotnym elementem jest przygotowanie osnowy. Konieczne jest, aby została ona w odpowiedni sposób ułożona na wale osnowy krosna tkackiego. Obecnie wykorzystywane są krosna automatyczne i bezczółenkowe. Maszyny te w prawidłowy sposób tkają nici i wymieniają zerwane nici osnowy. Dzięki temu zapewniają nieprzerwany proces tkacki.



Efektem finalnym procesu produkcji tkanin są:

  • tkaniny kaletnicze,
  • tkaniny techniczne,
  • tkaniny polipropylenowe,
  • tkaniny obrusowe,
  • tkaniny wzorzyste,
  • tkaniny sztandarowe,
  • tkaniny bawełniane,
  • tkaniny pod druk cyfrowy.



Tak powstała tkanina jest gotowa na barwienie, które uznaje się za odrębny etap procesu oraz wykończenie w zaawansowanych maszynach.


Pomiar on-line grubości i gramatury tkanin możemy wykonać za pomocą systemu PI-SCANPRO.


Rekomendowane urządzenia do tkanin: