Folia i tworzywa sztuczne

Nasze systemy on-line/at-line mogą pracować ze wszystkimi typami tworzyw sztucznych jaki i strukturami mieszanymi.


Folie z tworzyw polimerowych (polietylen, polichlorek winylu, poliwęglan, poliamid, polistyren i inne) mają różnorodne zastosowania. Największe ich ilości zużywa przemysł opakowaniowy ale też budownictwo, elektrotechnika i inne dziedziny gospodarki.





Proces produkcji folii

Ekstruzja, inaczej wytłaczanie folii jest procesem formowania tworzyw sztucznych. Rodzaj wytłaczania w dużej mierze determinuje właściwości optyczne uzyskanego materiału. Wyróżniamy dwie główne technologie w produkcji folii: technologię wylewu maszynowego – CAST i technologię rozdmuchową – BLOW.


Technologia Wylewu-CAST

Proces produkcji folii CAST polega na wylewaniu stopionego tworzywa przez płaską głowicę. Uformowana w ten sposób folia zostaje dociśnięta nożem powietrznym i komorą próżniową do powierzchni chromowanego, chłodzonego wodą wałka chłodzącego. Dzięki bardzo szybkiemu schłodzeniu proces wylewania uzyskuje znacznie wyższe wydajności niż technologia rozdmuchu, jednocześnie dając większe możliwości kontroli nad parametrami mechanicznymi produkowanej folii.

Technologia ta jest często nazywana metodą szczelinową lub metodą wylewu szczelinowego cast, gdyż polega na wylaniu surowca ze specjalnej głowicy, po czym zawartość jest szybko rozciągana i schładzana za pomocą specjalnych wytłaczarek. Proces ten zapewnia folii znacznie większą elastyczność i możliwość naciągu, co ma również wpływ na wytrzymałość na różne rozerwania i przebicia. Ten sposób wyrobu jest bardziej wydajny, gdyż nie tylko znacznie obniża koszty produkcji, ale i pozwala na większy naciąg.

W procesie produkcji opakowań wytłaczanie tworzywa sztucznego polega na przepuszczeniu materiału termoplastycznego przez głowicę wytłaczającą, poddając go działaniu nacisku, tak aby materiał uzyskał przekrój równy przekrojowi otworu głowicy.

Współwytłaczanie folii jest synonimem wytłaczania wielowarstwowego. Oznacza to, że umożliwia łączenie polimerów o różnych właściwościach. Współwytłaczanie polega na jednoczesnym wytłaczaniu przez głowicę (dyszę, formę lub matrycę) więcej niż jednego polimeru, aby osiągnąć utworzenie struktury wielowarstwowej. Ten system rozprowadza materiał tak, aby zagwarantować równomierny rozkład jego grubości. Jest to złożony proces, ponieważ podczas jego trwania polimer topi się w cylindrze, a następnie jest chłodzony podczas procesu kalandrowania.



Do pomiaru parametrów grubości i gramatury on-line przy metodzie castowej polecamy System PI-SCANPRO.



Technologia Rozdmuchu—BLOWN lub BLOW Moulding

Folia uzyskana dzięki tej metodzie charakteryzuje się lepszą jakością (a co za tym idzie – wyższą ceną), kleistością i odpornością na przebicia, niż folia uzyskana metodą castową. Jednak należy pamiętać, że folia typu blow, mimo że posiada dość sporą rozciągliwość, naciąga się tylko do pewnego momentu krytycznego, po czym zrywa się. Technologia rozdmuchu polega na roztopieniu żywicy, która następnie się rozdmuchuje w dwóch kierunkach – maszynowym i poprzecznym, po czym ochładza się ją powietrzem. Dzięki procesowi produkcji z rozdmuchem uzyskuje się dużą różnorodność warstw i wszechstronne opakowania.

Dzięki zastosowaniu sprężonego powietrza w procesie ekstruzji, na wytłaczarce o przekroju kołowym powstaje rękaw. Górna część tak uzyskanego balonu jest zamykana przez dwa wałki dociskowe z powłoką gumową, co ma na celu wyciągnięcie folii z tworzywa sztucznego dla nadania jej stabilności wymiarowej i stałej grubości. Wyciąganie folii z tworzyw sztucznych musi być bardzo jednorodne i kontrolowane. Podobnie jak w większości produkcji folii z tworzyw sztucznych, linia produkcyjna kończy się rozprowadzaniem i nawijaniem folii na role.

Są trzy główne metody wytłaczania z rozdmuchiwaniem swobodnym: pionowo w górę, pionowo w dół i poziomo oraz współwytłaczanie z rozdmuchiwaniem. Metodą najczęściej stosowaną jest metoda pionowo w górę. Można w niej dokładnie kontrolować proces rozciągania poprzecznego i wzdłużnego, co pozwala na produkcję folii o różnych rozmiarach i grubości, począwszy od małych woreczków opakowaniowych do grubych folii ogrodniczych.





Przykłady Systemu PI-SCANPRO zintegrowanego z linią do produkcji folii


Przykład realizacji systemu PI-SCANPRO






Rekomendowane urządzenia do folii i tworzyw sztucznych: